Skuterem po mieście!

Skutery stają się coraz bardziej popularne w Polsce i nie posiada się czemu dziwić. Ludzie Ludzie którzy nie preferują stać w korkach albo na przystanku w oczekiwaniu na wiecznie spóźniony autobus wybierają w tej chwili skuter… We Włoszech – bo w chwili obecnej stamtąd przywędrowała do nas ta moda – skuter posiada praktycznie każda rodzina traktują go jak u nas traktuje się rower po prostu trzeba go mieć. Włosi jeżdżą na skuterach w praktyce wszędzie po zakupy, do pracy wręcz na wycieczki za miasto. W Polsce powoli także staje się to codziennością, jakiś czas temu słyszy się, że skutery i quady cieszą się największą popularnością o ile chodzi o prezent komunijny czy na tak zwaną osiemnastkę.
A czym tak naprawdę jest skuter? Słowo „skuter” określa kształt, konstrukcję i zastosowanie pojazdu. Skuter ma możliwość być motorowerem – jeżeli pojemność silnika nie przekracza 50 ccm, a szybkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h. Jeżeli już któraś z tych wartości jest przekroczona – w świetle prawa taki skuter jest motocyklem. Skuter ma odpowiednio ukształtowane osłony, by chronić nogi, obuwie przed deszczem i wiatrem. Posiada również w bardzo wielu przypadkach schowek pod siedzeniem w którym mieści się kask. Skuter to miejski wojownik, wykreowany specjalnie do ruchu ulicznego. Ma dowieźć do celu, nie zmęczyć kierowcy. Dodatkowym atutem skuterów o nieznacznych pojemnościach jest bezstopniowa skrzynia biegów – tak zwana CVT. Do obsługi skutera posiadamy manetkę gazu, dwie dźwignie hamulca, przełącznik kierunkowskazów. I to wszystko – jazda prawie że jak na rowerze. Przeważająca większość maszyn posiada także elektryczny rozrusznik – dla wygody kierowcy.

Dlaczego warto?

Pierwszym i kluczowym jest oszczędność czasu. Samochody w aglomeracjach jeżdżą statystycznie coraz wolniej. Średnia szybkość dla Warszawy wynosi coś mniej więcej dwudziestu kilku kilometrów na godzinę. Druga sprawa to oszczędność kasy i to nie mała – skuter spala na 100 km mniej więcej 3 l benzyny. Jest to przejechane 100 kilometrów, a nie przestane w korkach. Przeciętny samochód spali w mieście mniej więcej 10 l benzyny, a w pewnych przypadkach więcej. Kolejny argument to bezpłatne parkowanie gdzie popadnie. Jednośladów nie dotyczą strefy płatnego parkowania, stawiamy maszynę przy latarni, przykuwamy solidnym łańcuchem i już. Koszty ubezpieczenia dla skutera o pojemności 50 ccm na cały rok w zakresie OC – to jakieś 80 PLN, bez żadnych zniżek. Na skuter taki nie jest też potrzebne prawo jazdy, wystarczy dowód osobisty. Aczkolwiek uważam że nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż wypadałoby mieć jakieś pojęcie o ruchu drogowym. Skuter to także rozwiązanie problemów komunikacyjnych w czasie rodzinnych wyjazdów. Wystarczy zapakować go na przyczepkę i po dojechaniu na miejsce odpada nam problem .zaprzyjaźniania się. z komunikacji publicznej lub męczenia samochodu na kilkukilometrowej trasie z domu do sklepu.
Co wybrać?

Największym zainteresowaniem cieszą się te o pojemności 50 ccm, jednocylindrowe z elektrycznym rozrusznikiem. W baku mieści się w wielu wypadkach około 7 litrów paliwa, które wystarcza na pokonanie prawie że 400 kilometrów. Te zalety docenia coraz więcej firm zajmujących się dostarczaniem przesyłek. W ruchu miejskim jadący skuterem znacznie szybciej niż kierowca samochodu pokonuje trasę. Spora większość korków może łatwo ominąć lub, co już niezgodne z
przepisami, przejechać między rzędami samochodów. Skuter możesz nabyć w salonie, z takimi pojazdami, lub w komisie, czy wprost od właściciela. A przy tym, można go również kupić na raty.

1 thought on “Skuterem po mieście!

  1. piszesz: … Kolejny argument to bezpłatne parkowanie gdzie popadnie. …
    niestety nie do końca, mnie zabraniają parkować skuterka na terenie posesji gdzie mieszkam już od 47 lat.
    budynek (na warszawskim Mokotowie {przy ul. J. Gagarina}) przejeła wspólnota mieszkaniowa,
    ogrodziła i zaczyna żądać odemnie pieniędzy za parkowanie.
    Nie wiem czy jest to tak do końca zgodne z prawem, bo nie jestem tzw. “członkiem wspulnoty”.
    Jeśli ktośkolwiek wie coś na taki temat, lub zna jakąś ustawe ,
    która mówi że moge parkować bezpłatnie byłbym wdzięczny
    za info z linkiem na maila adastra13@poczta.fm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.