Cięcia, krawędzie i inne

Tak jak nie wyobrażamy sobie życia bez komputera czy telewizora, tak samo niezbędny jest dziś druk, czy sobie zdajemy z tego sprawę, czy też nie. Druki mogą Państwo zamówić u nas. Drukarnia Aztek oferuje w pełni profesjonalne usługi poligraficzne oraz reklamowe. Wystarczy jechać na Ślask, minąć Katowice, zostawić po lewej Kraków – a oto jest Bielsko.
Oczywiście drukujemy też, każdy u siebie w domu, na własne potrzeby. Warto więc zaznajomi się z kilkoma być może przydatnymi pojęciami.
Najpierw Bind Margin – Margines do bindowania, a więc nieco zwiększony, umożliwiający bindowanie dokumentu.
Bleed to wyjście poza krawędź papieru, poza wymagane pole na kartce. Objawia się tym, że najczęściej zdjęcie jest ucięte albo i rozciągnięte do krawędzi strony. Należy więc zajrzeć w ustawienia.
I tak dochodzimy do pojęcia Crop – Cięcie. To odcinanie krawędzi strony lub obrazu po to, aby dopasować wydruk do wymaganego rozmiaru albo usunięcia niechcianej części zdjęcia czy strony. Jak najbardziej związany z tematem element to Crop Marks – oznaczanie miejsca, w którym powinno nastąpić cięcie.
Na koniec dodajmy jeszcze Finishing / Finisher – wykańczanie dokumentów. Urządzenie końcowe czasem dołączone do drukarki; jego funkcje to na przykład dziurkowanie, zszywanie czy składanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *